Het weekend van 8 en 9 november 2025 stond weer in het teken van het Spellenspektakel in de Jaarbeurs in Utrecht. Op de zaterdag zou ik Pandemic demonstreren voor Asmodee en op zondag ging ik als bezoeker. Op zaterdag was ik mooi op tijd aanwezig, zodat de tafel met Pandemic kon worden voorbereid. Maar één tafel deze keer. Verder Ticket to Ride Europe, Dixit en Azul. De diverse uitgevers legden nog de laatste hand aan de stands en om kwart voor 10 mochten de bezoekers al naar binnen. Niet de zo exact als bij Spiel dus.
Volgens de organisatie zijn er dit jaar zo'n 33.000 bezoekers geweest. De zaterdag was uitverkocht en de zondag bijna ook. De beurs werd weer gecombineerd met CardCon, dat te vinden was in Hal 12. De rest van de beurs besloeg de hallen 10 en 11. De Bring & By stand voor tweedehands spellen was verplaatst naar Hal 12, wat een goede keus was. Toch was er in Hal 12 nog meer ruimte die gebruikt had kunnen worden. Het was in ieder geval een aangename plek om even de drukte van de hallen 10 en 11 te ontsnappen.
Bij de entree kregen alle bezoekers weer een prachtig beursmagazine. Vorig jaar werd het magazine helaas te laat bezorgd. Gelukkig is het dit jaar goed gegaan, al hoorde ik later dat dat ook niet veel had gescheeld. Het was goed druk op de beurs en dat was te merken. De gangpaden liepen soms erg vol en het was niet altijd gemakkelijk om een tafeltje te vinden om te spelen. De grotere uitgevers (zoals 999 Games en White Goblin Games) hadden een wachtrij systeem, waardoor dat goed in de hand werd gehouden.
Het duurde een kwartiertje, voordat de eerste spelers aanschoven bij Pandemic. Maar daarna is de tafel niet meer leeg geweest. Ik kan echt genieten van de enthousiaste reacties van de spelers. Zo kwam er een koppel dat Pandemic thuis had, maar zelfs op het eenvoudigste niveau nog nooit had gewonnen. Ik nodigde ze uit om ze bij een spelletje te begeleiden. Ze speelden eigenlijk helemaal niet slecht, maar op details, vooral bij de vierde actie, kon ik nog wat tips geven. En zo waar, redelijk eenvoudig werd het spel gewonnen. Ze waren er erg blij mee.
Ook kwam er tweemaal een koppel langs, dat ik vorig jaar Pandemic had uitgelegd. Ze wilden nogmaals bedanken voor de heldere uitleg. Ze waren er erg blij mee geweest en wilden nu wat tips voor een vervolg: welke uitbreiding of welke variant zou hehen het beste passen. Dat was erg leuk om te horen en dat is onder andere waar je het voor doet. En ook deze dag hebben weer veel spelers kennis gemaakt met Pandemic. Elders in de stand was trouwens ook de nieuwe standalone versie Fate of the Fellowship te spelen.
Van Lord of the Rings is er ook een slagenspel. Deel 1 The Fellowship of the Ring heb ik al eens gespeeld. Een beetje vergelijkbaar met De Crew. Een coöperatief slagenspel maar dat in het thema van The Lord of the Rings. Binnenkort komt deel 2 (The Two Towers) uit, maar Asmodee had een bijzondere actie op de stand. Speel het spel en rol een 6 met een gewone dobbelsteen: daarmee verkreeg je het recht om deel 2 alvast te kopen, zo'n twee weken voor de officiële release.
Bij HOT Games nog even een bezoekje gebracht aan Kyra, die daar reclame maakte voor de derde bordspellencruise, die in juni 2026 plaats gaat vinden.
Bij Smart Games kwam ik twee bekende gezichten tegen, die Genius Connection aan het spelen waren. Een puzzelspel, dat je tegen elkaar speelt. Rol 2 bijzondere dobbelstenen, die het begin en het eind van de route aangeven. Deze leg je op je puzzelbord en met de overige puzzelstukken moet je een route leggen van begin naar eind. De overige stukken leg je met de lege kant naar boven in je puzzel. Deze moeten uiteraard ook passen. Wie heeft als eerste de puzzel opgelost? Laten ze nu net bij deze puzzel twee oplossingen vinden... Daar moest natuurlijk een foto van gemaakt worden.
Bij Roll the Dice kon je weer aangeven wat je van de spellen op de beurs vond. Daaruit is een top 30 samengesteld. De top 10 was als volgt:
Plaats / Titel / Stemmen / Score / Uitgever
1 / Boaromia Festival / 34 / 9,2059 / Tureluurs Games
2 / Stone Layer / 23 / 8,7391 / Henmar Games
3 / Light Speed Arena / 10 / 8,2 / Intrafin Games
4 / SETI / 65 / 8,0769 / DSV Games
5 / Castle Combo / 55 / 8,0182 / White Goblin
6 / Harmonies / 80 / 7,925 / Asmodee
7 / Kavango / 15 / 7,8667 / Asmodee
8 / The Gang / 36 / 7,8611 / 999 Games
9 / Black Forest / 38 / 7,8421 / White Goblin
10 / Bomb Busters / 103 / 7,835 / 999 Games
Van de top 10 heb ik op de beurs Stone Layer gespeeld. Langs een rivier moeten stenen van verschillende grootte worden gestapeld. Dat bleek verrassend leuker dan ik verwacht had. Door stenen te stapelen, mag je er fiches plaatsen. Als een speler de stapel in laat storten, mag deze geen fiche plaatsen en scoren de andere spelers hun daar geplaatste fiches. Leuk dat het spel ook hoog is geëindigd in de Roll the Dice lijst.
Light Speed Arena had ik al eens bij Spiel gespeeld en nu twee potjes op het Spellenspektakel. Elke paar seconden leggen de spelers een ruimteschip op de tafel. Iedereen heeft dezelfde ruimteschepen, maar deze komen in verschillende volgordes naar voren. De ruimteschepen schieten op verschillende manieren en op verschillende momenten. Nadat alle ruimteschepen zijn geplaatst worden de resultaten bekeken via een app op je telefoon. Je ziet de ruimteschepen schieten en punten scoren. Wordt het schip te vaak geraakt, dan is het uitgeschakeld. Een grappig spelletje, maar het kwam in deze spelersgroep toch niet helemaal binnen.
Uit de top 10 had ik daarnaast ook SETI, Castle Combo, Harmonies, The Gang en Bomb Busters al gespeeld.
Bij White Goblin Games konden we na 10 minuutjes wachten ook aanschuiven bij Black Forest. Een prima uitleg van een best wel complex spel en daarna enkele beurten spelen. Het aantal beurten was eigenlijk net te kort om het spel echt te leren kennen. We zagen nog niet echt de weg die we moesten bewandelen en het spel gaf daardoor nog niet meteen de wauw-factor. Ik had er meer van verwacht en hoop het spel nogmaals een kans te kunnen geven.
Bij DSV Games was er een demo van Storyfold Wildwoods van een Nederlandse auteur dat volgend jaar in het Nederlands uit gaat komen. Het is een spel voor 1 speler en het verhalende spel gaat over een jong meisje Luma en haar beer. Ze proberen erachter de komen, waarom de wereld niet meer is, zoals hij was. Het ziet er prachtig uit en het verhaal spreekt direct tot de verbeelding.
En hier nog een video-impressie van het Spellenspektakel 2025.
Zo'n beursdag vliegt altijd voorbij. Je wilt altijd meer, dan waar er tijd voor is. En als je later thuis bent, bedenk in ineens wat je allemaal nog had willen doen of wie je nog had willen spreken. Zo ook met dit verslag. Wat had ik allemaal nog meer kunnen vertellen? Er was gratis ijs bij Jolly Dutch Games in verband met het spel Gelati. Bij CardCon zijn er vrijdagavond diefstallen gepleegd van kostbare kaarten. Bij 999 Games was een aparte stand voor het nieuwe spel Nuns on the Run vol met nonnen. Nog even klagen over de prijzen van het eten op de beurs. Bij White Goblin Games was er de Gobby's Spellencast podcast. Het onderwijsplein, het auteursplein, de Nederlandse Spellenprijs, de stand van Ducosim, het schilderen van miniaturen en nog vele meer. Volgend jaar weer.
Wil je nog meer lezen over het Spellenspektakel?